Home » Knjižnični red

Knjižnični red

I. UVOD

1. člen
Knjižnični red knjižnice III. gimnazije izhaja iz nalog, ki jih ta ima do družbe v celoti, še posebej do dijakov, učiteljev in zaposlenih na III. gimnaziji v Mariboru, ter iz knjižničarske prakse, ki temelji na racionalnem, ekonomičnem in smotrnem knjižničnem poslovanju. Pri tem se opira na določila Zakona o knjižničarstvu (Ur. l. RS št. 87/2001, št. 96/2002) URL PIS: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO2442.
2. člen
Knjižnica izpolnjuje svoje naloge do uporabnikov tako, da:
· jih seznanja z uporabo knjižnice in informacijskih virov;
· daje informacije iz računalniških katalogov, informacijskih virov ter iz drugih zbirk podatkov;
· izposoja knjižnično gradivo na dom;
· daje v uporabo knjižnično gradivo v prostorih čitalnice;
· iz drugih knjižnic posreduje knjižnično gradivo, ki ga sama nima(stroške plača uporabnik).

II. UPORABNIKI KNJIŽNICE

3. člen
Uporabniki knjižnice so dijaki, učitelji in zaposleni III. gimnazije Maribor.

4. člen
Vpis v knjižnico je brezplačen.

5. člen
Članska izkaznica knjižnice je dijaška izkaznica ali drug uradni osebni dokument s fotografijo.
Če uporabnik dijaško izkaznico izgubi ali mu jo ukradejo, mora izgubo nemudoma sporočiti knjižnici, sicer za morebitno zlorabo svoje izkaznice odgovarja sam.

6. člen
Uporabnik si podatke o knjižničnem gradivu za izposojo na dom ali v čitalnico poišče sam v računalniškem katalogu ali pa mu pri zahtevnejšem tematskem iskanju pomaga knjižničar.

III. KNJIŽNIČNI PROSTORI

7. člen
Knjižnični prostori so namenjeni uporabnikom in knjižničnim delavcem.

IV. DELOVNI ČAS

8. člen
Za uporabnike je knjižnica odprta od ponedeljka do petka od 7.00 do 10.30 in od 11.00 do 15.00.

9. člen
Med poletnimi počitnicami v času kolektivnega dopusta je knjižnica zaprta.

V. DOLŽNOSTI UPORABNIKOV

10. člen
Uporabniki se morajo v knjižnici ravnati po knjižničnem redu, navodilih knjižničnega osebja in pravilih dostojnega obnašanja.

11. člen
V knjižnico ni dovoljeno prinašati stvari, ki bi lahko motile uporabnike ali knjižnične delavce. V prostorih knjižnice je prepovedana uporaba naprav za mobilno telefonijo, uživanje hrane in pijač.

12. člen
Uporabniki morajo s knjižničnim gradivom, opremo in napravami v knjižnici skrbno ravnati. Kdor knjižnično gradivo izgubi ali poškoduje, ga mora nadomestiti z novim, ali pa zanj plačati odškodnino in manipulativne stroške po ceniku, ki ga sprejme komisija za ocenitev izgubljenih knjig oziroma škode. Če uporabnik poškoduje opremo ali naprave v knjižnici, odgovarja za nastalo škodo po pravnem redu Republike Slovenije.

13. člen
Uporabniku, ki se ne ravna po knjižničnem redu, lahko vodja knjižnice po svoji presoji zmanjša uporabniške pravice, v hujših primerih pa mu jih odvzame za določen ali nedoločen čas.

VI. IZPOSOJA

14. člen
Uporabnik lahko uporablja knjižnično gradivo v čitalnici ali pa si ga izposodi na dom.

15. člen
Dijaki si na dom lahko izposodijo do 6 knjig hkrati.

16. člen
Izposoja je možna samo z lastno dijaško izkaznico.
Za knjige, ki ste si jih izposodili, odgovarjate, zato jih ne posojajte drugim.

18. člen
Rok izposoje za:
Knjige                               14 dni
Serijske publikacije          3 dni

17. člen
Knjižnično gradivo, ki si ga uporabniki ne morejo izposoditi na dom, je:
· prezenčno gradivo, ki se uporablja za čitalnico(leksikoni, slovarji, priročniki, atlasi);
· prezenčno gradivo izposojamo izjemoma za uporabo v šoli;
· neknjižno gradivo (CD, CD-ROM, videokasete, zvočne kasete), ki se uporabljajo pri pouku.

18. člen
Po poteku vseh izposojevalnih rokov je treba gradivo vrniti, sicer si ni možno izposoditi drugega gradiva.

19. člen
V primeru zelo iskanega gradiva lahko knjižnični delavec – izposojevalec rok izposoje primerno skrajša. Kdor prekorači rok za vrnitev knjižnega gradiva, dobi opomin, ki ga knjižničar posreduje razredniku.

20. člen
Kdor želi zadržati izposojeno gradivo preko veljavnega roka izposoje, mora pred njegovim iztekom prositi za podaljšanje, ki se dovoli samo, če gradivo ni že rezervirano za drugega uporabnika. Obvezno branje podaljšujemo samo izjemoma. Podaljšanje se ureja osebno.
Če uporabnik želi uporabljati knjige iz prostega pristopa v čitalnici, se zanje zadolži v izposoji.

21. člen
Ob koncu šolskega leta morajo dijaki vso izposojeno knjižnično gradivo vrniti do podelitve spričeval.

22. člen
Izjemoma izposojamo gradivo tudi v času počitnic, če uporabniki še potrebujejo gradivo, vendar ga izposojamo pod določenimi pogoji, ki jih sporočimo ob izposoji.

23. člen
Dijakom četrtih letnikov, ki gradivo potrebujejo po zaključku šolskega leta, gradivo izposojamo tudi čez počitnice, po dogovoru s knjižničarko ali knjižničarjem.

24. člen
Medknjižnična izposoja:
– Knjižnica naroča za uporabnike v drugih knjižnicah tisto gradivo, ki ga sama nima. Pri tem se ravna po mednarodno sprejetih pravilih o medknjižnični izposoji.
– Knjižno gradivo, ki prispe v knjižnico z medknjižnično izposojo, je dovoljeno uporabljati samo v prostorih knjižnice; na dom se gradivo, izposojeno po medknjižnični izposoji, ne izposoja.
– Za gradivo, ki ga uporabnik pridobi z medknjižnično izposojo, je dolžan poravnati stroške po veljavnem ceniku.

VII. CENIK STORITEV

25. člen
– izgubljena knjiga: cena nove knjige + dejanski stroški obdelave
– medknjižnična izposoja: dejanski stroški, določeni po  ceniku knjižnice, iz katere je izposojeno gradivo.

VIII. UPORABA RAČUNALNIKA

26. člen
Računalnik, ki se nahaja v čitalnici, je na voljo uporabnikom knjižnice, vendar morajo pred uporabo računalnika oddati dijaško izkaznico ali veljaven dokument knjižničarju, ki uporabo računalnika evidentira (zavede).

IX. KONČNO DOLOČILO

Ta knjižnični red je sprejel Svet zavoda dne 4. 10. 2018.